Проект з Природознавства
«Я і Україна» 4 –Б клас
«ЗБЕРЕЖЕМО ПРИРОДУ ЗЕМЛІ РАЗОМ»
Клас: 4-Б
Розділ.
Планета Земля.
Автор:
Соколова Інна Миколаївна
вчитель
початкових класів
Токмацької
ЗОШ І-ІІІ ст. №6
Тема. Збережемо
природу Землі разом.
Мета: сприяти
підвищенню особистої впевненості у кожного учасника проекту, надихати на
розвиток та уміння співпрацювати, забезпечити механізм розвитку критичного
мислення дитини, уміння шукати шляхи вирішення проблеми, розвивати в учнів
дослідницькі уміння (виявлення проблем, збір інформації), спостережливість,
уміння висувати гіпотези, узагальнювати, розвивати аналітичне мислення.
Обладнання: глобус,
роздатковий матеріал, папки-презентації учнів,SMART дошка.
Тип уроку: урок-проект.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Підсумок фенологічних
спостережень.
Відео про зиму. Фото
дітей класу зимою.
-
Яка
зараз пора року?
-
Який
зараз місяць?
-
Що
ви можете сказати про стан неба? Чи світить сонце?
-
Сьогодні
тепло чи холодно?
-
Чи є
на дворі вітер? Визначте його напрям.
-
Як
ви думаєте, що роблять люди в цю пору на полях, на городах?
-
Як
поводяться звірі, птахи?
ІІІ. Перевірка домашнього
завдання.
- Давайте пригадаємо, чи завжди на Землі була однакова
кількість населення?
(Ні. Дуже-дуже давно на Землі було 300 млн. чоловік.
Тепер сім’я народів становить 5,8 млрд. чоловік).
- Скільки материків
населяють люди?
- Який материк найбільш заселений? (Євразія)
- Найменш? (Австралія)
- Який материк найспекотніший? (Африка)
- З чим пов’язана така нерівномірність розселення людей
на материках?
(З природними умовами).
- Пригадайте, які океани є на Землі вправа «?
(Діти називають і показують) SMART дошка - Активні крапки».
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення
теми уроку.
- Казка (розповідає вчитель)Відео про планету Земля.»Чудо
природа»
- Жили –
були у всесвіті дев’ять сестер, дев’ять красунь. Та одна з них була
найчарівніша. Милувала вона своїми чистими блакитними очами-озерцями, дзвінким
життєрадісним голосом, що розливався пташиним щебетом, линув перегуками лісових
жителів та видзвонював крихітними цвіркунами. Розвівалося на вітрах її розкішне
зелене волосся з переплетеного березового та вербового гілля. А ще красуня мала
чарівну вдачу. Ступить крок і і заллється все навколо бузковими кольорами,
засміється – і розсиплеться пролісковий цвіт, притихне в задумі – і видніється
рожевий обрій…
- Чи
впізнали ви цю красуню? (Земля)
Це наша
планета, наша домівка у Всесвіті, яку ми порівнюємо з чарівною дівчиною.
… Та
минав час. Почали тьмяніти і міліти її очі-озерця, рідшати волосся, затихати
голос…
- У мою душу закрадається тривога, а у вашу? Адже Земля –
це наша домівка.
- Що саме непокоїть і тривожить вас? (Міліють і
забруднюються ріки, вирубуються ліси, зникають деякі рослини, люди часто
винищують тварин і птахів).
- Ось скільки проблем ви назвали.
- А що роблять з людиною, коли вона хворіє?
(Лікують, оберігають, захищають).
Вчитель підводить дітей до назви теми уроку.
- Діти, як ви гадаєте, про що ми говоритимемо сьогодні на
уроці?
На дошці тема: «Збережемо природу Землі разом».
-Так. Оберігати природу нашої Землі разом – це і є тема
нашого уроку.
Девіз. На Землі,
у домі вселюдському –
Протиріч
і негараздів тьма,
Будьте
люди обережні в ньому!
Іншої
домівки в нас нема.
V.
Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Виступ груп доповідачів.Готуючись до уроку вчитель
запропонувала учням поділитися на групи:екологів,гідрологів,ґрунтознавців,орнітологів,охоронців.
Загадка. Де не
ступиш – всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
- Повітря необхідне всім живим організмам?
- Для чого? (Щоб дихати і жити).
- Що є легенями нашої планети?
(Ліси)
- Чим вони збагачують повітря?
(Киснем)
2 .Охорона повітря. Група «Екологи».
- Та людина часом недбало ставиться до цього безцінного
дару.
- Які ви знаєте випадки забрудненого повітря? Як боротися
із забрудненням повітря?
- Доповідачі готували інформацію.
(Карточки додаються)
Картка №1
Поряд парк. Там згребли торішнє листя і запалили багаття.
І вулиці, і перехожі потопають у великих сизуватих клубах диму.
Зроби висновок.(Учень прикріплює на дошку)
[Не
спалювати опале листя]
Картка №2
Фабрики і заводи викидають під час роботи в атмосферу
велику кількість чорної кіптяви, що туманом розповзається по містах і селах,
вкриваючи і осідаючи на все оточуюче середовище.
Зроби висновок.
[Очищувати
відпрацьовані гази]
(Прикріплюємо на дошці)
3.Охорона водойм. Група «Гідрологи».
- А цей предмет вам знайомий? (Показую глобус)
(Це глобус – модель Землі)
- Якого кольору наша планета?
(Блакитного)
- Чому?
(Бо на Землі води вдвічі більше, ніж суші)
- Яке значення для живої природи має вода?
(Її п’ють люди, тварини, рослини)
- Без їжі людина проживе 9 діб, а без води – 2 доби.
- Вода основа всіх живих організмів.
- Вода – це справжнє диво природи.
Але часто люди не вміють його цінувати. Можливо тому, що
на перший погляд, води у нас дуже багато.
Слово просить доповідач.
Картка №3
Надзвичайно швидкими темпами в наш час забруднюються води
річок, морів стічними водами фабрик і заводів, які шкідливо впливають на
здоров’я людини і всього живого. Чиста вода стає все більшим дефіцитом.
Хворіють люди, гине тваринний світ.
Зроби висновок.(Прикріплюємо
на дошці)
[Фільтрувати
використану воду]
- Деякі маленькі річечки в результаті неправильної
господарської діяльності людини висихають і зовсім зникають.
Зі своїм болем звертається до нас річечка:
Річка (учениця):
Не шукай – мене більше нема,
Залишилась
канава сама.
Он там далі
завод збудували,
Мені дихати
нічим стало.
Чи подумав про
мене хто? Ні.
Всі відходи
зливають мені.
Не ввійшла я у
плани і темпи.
Всі гадали:
природа стерпить.
Споживацьке вам
голови крутить.
Ось – зробили із
мене калюжу.
Риба згинула вся
до одної.
Я вмираю в такім
неспокої.
Захистити себе я
не можу.
(З.
Кучерова)
Інсценізація
вірша.
-
Чуєте? Хтось плаче? Хто ти?
- Я
– рибка.
- А
чого ти плачеш?
Рибка
(учениця): Ой, біда! Люди, що це
за вода?
Може
вам і добре пити.
А
мені в ній важко жити.
І на
дні, і у воді хімікати в ній усі.
А
вода ж була колись.
Люди,
звідки ви взялись?
Люди,
трохи совість майте,-
Бідну
річку виручайте.
- Що ви можете сказати про водойми нашого міста?
(На території нашого міста річка Молочна. Вона теж забруднена і просить
допомоги у людини.)Відео про річку Молочну.( SMART
дошка)
- Як ми можемо їй допомогти?
(Відповіді учнів).
-
Прошу зробити висновок.
Прикріплюємо
на дошці: Очищати дрібні
водойми.
Не засмічувати річки.
Не зливати у річки брудну воду.
4.Охорона ґрунтів. Група «Грунтознавці».
Наша планета в небезпеці. Вона просить допомоги!
Земля(учениця): Важко мені, діти мої, кровиночки мої! Чи ж не
я вас породила, чи не я вам сили даю? Викохую для вас кожен кущик, кожну
травиночку. Всі свої багатства віддаю вам до останку. Захищаю братів ваших
менших: пташок, жучків, хробаків. За що раните мене, діти мої, чом не шануєте?
Зриті ранами надра мої гоїтимуться тисячі років, споєні
отрутою поля не будуть родити, не колоситиметься на них золота пшениця.
Не брудніть мене, не засмічуйте, бо я – ваша мати!
- Хто звертається до вас зі своїми болями і тривогами?
(Земля)
- Яка ж катастрофа вразила нашу Землю? (Чорнобильська
атомна катастрофа.
Через людську байдужість, безвідповідальність радіацією
забруднено великі територіях держави. Хворіють і вмирають люди, хворіє Земля)..Відео
про Чорнобильську катастрофу.
( SMART дошка)
Зробіть висновок.
Прикріплюємо на дошці:
Вивозити сміття у призначені місця (сміттєсховища).
Насаджувати дерева та кущі в балках, ярах.
Виступ дітей. (фото)
- Якою ви хотіли б бачити нашу Землю?
(Чистою, квітучою, зеленою, здоровою).
5.Охорона живої природи. Група «Орнітологи».
Презентація дітей про птаха серпокрильця. Відео про птаха
серпокрильця-птаха 2014 року. Вікторина «Птахи». Фото «Вироби з соломки»
- Як ми повинні відноситись до живої природи?
Прикріплюємо на дошці: Не зривати
квітів.
Не руйнувати гнізда.
Не ламати гілок
Не знущатися над живими істотами.
Група «Охоронці».
Презентація проектів
учнів. Показ відео про рідкісних тварин. Фото учнів.
- На жаль, щохвилини на планеті знищується 50 га лісів:
почастішали катастрофічні повені на ріках, в горах.
- Щоб припинити винищення рослин і тварин, зберегти їх
різноманітність у 1948 році був створений Міжнародний союз охорони здоров’я.
- У 1966 році вперше була видана «Червона книга».
Фото дітей «Культурно-історичні пам’ятки» Запорізької області.
VІ.
Підсумок уроку.
1. Створення колажу «Збережемо природу Землі разом».
2. Створення капітанами груп «Коло настрою» SMART дошка.
3. Рефлексія. Анаграма.
4. Оцінювання
а) Підготовчий етап (презентації) від 1-6 балів
(оцінюється капітанами)
б) Захист проекту (робота на уроці) оцінюється вчителем
(від 1-3 балів)
в) Самооцінка учня (від 1-3 балів)
5. Домашнє завдання.
Запропонуй свій шлях збереження природи на Землі.(малюнки)
Зміст SMART слайдів
1.
а) Фото дітей 4-Б класу зимою.
б)
Відео Зима. Тварини зимою
2. Вправа «Активні крапки» (Показати океани,
материки).
3.
Відео «Чудо природа» .
4.
Тема проекту, девіз проекту.
5. Мета проекту.
6.
Групи: екологи, гідрологи, грунтознавці, орнітологи, охоронці.
7.
Група екологів.
8.
Група гідрологів. Відео про річку Молочну.
9.
Фізкультхвилинка «Україно! Ми твоя надія».
10.
Грунтознавці.
11. Відео
про Чорнобильську катастрофу.
12.
Фото сміттєзвалищ, прибирання дітьми шкільних ділянок.
13.
Озеленення ділянок учнями 4-Б класу.
14.
Група «Орнітологів».
а) Відео про серпокрильця
б) Відео (гніздування серпокрильця птаха 2014
року)
15.
Вироблення поробок з соломки.
16.
Вікторина.
17.
Способи та заходи охорони тварин, рослин.
18.
Зниклі зовсім тварини на Землі.
19.
Червона книга України.
20
«Культурно - історичні пам’ятки Запорізької області».
21.
Коло настрою (малюють капітани груп)
22.
Анаграма «Молодці!»




Немає коментарів:
Дописати коментар